اخبار

وزیر بهداشت: اخلاق پزشکی «ویترنی» نشود

وزیر بهداشت: اخلاق پزشکی «ویترنی» نشود
وزیر بهداشت خطاب به اعضای شورای عالی اخلاق پزشکی کشور:

مصوبات اخلاق پزشکی نباید جنبه ویترینی داشته باشد/ در همه حوزه ها به اخلاق نیازمندیم/ اخلاق یکی از بخش های مهم طرح تحول سلامت است/ در قانون گذاری در حوزه اخلاق پزشکی خوب عمل نکرده ایمدکتر هاشمی گفت: باید تلاش کنیم تا ضوابط مصوب شورای عالی اخلاق پزشکی به شکل عملی نیز به اجرا درآید و جنبه ویترینی پیدا نکند.
به گزارش وبدا دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در جلسه شورای عالی اخلاق پزشکی کشور با گرامیداشت خاطره حضور مرحوم دکتر عباس شفیعی در این شورا گفت: حضور دکتر شفیعی به عنوان یک عنصر اخلاق مدار در عرصه سلامت کشور برای ما یک غنیمت بود.
دکتر هاشمی در ادامه صحبت های خود در این جلسه با اشاره به جایگاه اخلاق حرفه ای در همه حرفه ها گفت: اهمیت توجه به بحث اخلاق حرفه ای در این جمع نیازی به بیان ندارد و همه ما می دانیم که در همه حوزه ها از جمله سلامت نیازمند اخلاق هستیم.
وزیر بهداشت در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: ما همه در این زمینه مانند ظروف مرتبطه به هم متصل هستیم و نمی توانیم انتظار داشته باشیم که فقط اگر ما در زمینه اخلاق حرفه ای به شکل مطلوب عمل کنیم و بقیه بی تفاوت باشند همه مشکلات حل می شود ولی با این حال ما باید تمام تلاش خود را در این زمینه انجام دهیم چون حتی یک گام مثبت نیز در این زمینه مهم است.
وی با اشاره به جایگاه ویژه اخلاق پزشکی در طرح تحول سلامت خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم تا ضوابط مصوب شورای عالی اخلاق پزشکی به شکل عملی نیز به اجرا درآید و جنبه ویترینی پیدا نکند.
دکتر هاشمی از حضور دکتر نوبخت به عنوان یکی از اعضای شورای عالی اخلاق پزشکی در مجلس به عنوان یک غنیمت یاد کرد و افزود: تا کنون در زمینه قانون گذاری در حوزه اخلاق پزشکی خوب عمل نشده است و مجلس شورای اسلامی می تواند در این زمینه اقدام کند.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به نقش مهم انجمن ها و صنایع دارو و تجهیزات پزشکی در زمینه تحقق اهداف اخلاق پزشکی در کشور گفت: انتظار نداریم که تمام مصوبات شورا در این عرصه بلافاصله اجرایی شود ولی باید بکوشیم که با کمک صنعت و انجمن ها که بسیاری موارد در این زمینه با ما همراه هستند، در این عرصه گام برداریم.
۱۱ اَمرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۲۲
پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید