اخبار

کمیته های اخلاق در آموزش در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تشکیل می شوند

کمیته های اخلاق در آموزش در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تشکیل می شوند
معاون آموزشی وزارت بهداشت با ابلاغ آیین نامه کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی به دانشگاههای علوم پزشکی کشور، بر لزوم ایجاد کمیته های دانشگاهی اخلاق در آموزش علوم پزشکی تاکید کرد.

به گزارش وبدا ،دکتر باقر لاریجانی ،معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: توسعه اخلاق پزشکی یکی از زمینه های لازم برای ارتقای نظام ارائه خدمات سلامت کشور است. کشور ما با پیشینه غنی مذهبی و فرهنگی که دارد می تواند در مباحث مرتبط با اخلاق پزشکی در منطقه و جهان سرآمد باشد.

دکتر لاریجانی گفت: ارائه آموزش های لازم درخصوص اخلاق پزشکی به دانشجویان علوم پزشکی و نهادینه کردن ارزش های اخلاقی در بین دانشجویان که در واقع ارائه کنندگان خدمت در آینده هستند اثر بسزایی در ارتقای نظام سلامت کشور خواهد داشت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: حوزه آموزش وزارت بهداشت به عنوان متولی تربیت نیروی انسانی نظام سلامت وظیفه دارد تا در کنار آموزش های تخصصی به دانشجویان در حوزه های مختلف، برنامه ریزی مناسبی جهت ارتقا و نهادینه کردن اخلاق حرفه ای در بین این دانشجویان به عمل آورد.

وی به برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: باتوجه به اهمیت ارتقای اخلاق حرفه ای یکی از بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی به این امر اختصاص یافته است.

دکتر لاریجانی با بیان اقدامات انجام شده در راستای اجرای بسته توسعه اخلاق حرفه ای، تاکید کرد: ضروری است تا برنامه های طراحی شده در این زمینه توسط کمیته ای در درون معاونت آموزشی وزارت بهداشت پیگیری شود و بر همین اساس کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی تشکیل شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: آیین نامه کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی با هدف ارتقا کیفیت، ساماندهی، نظارت بر آموزش اخلاق در رشته‌های مختلف علوم پزشکی و رعایت ملاحظات اخلاقی در آموزش علوم پزشکی در جلسه شورای عالی اخلاق پزشکی مورخ 7 خرداد 1396 تصویب و جهت اجرا به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی خاطرنشان کرد: براساس این آیین نامه می بایست کمیته های دانشگاهی اخلاق در آموزش علوم پزشکی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تشکیل شود.

دکتر لاریجانی ایجاد هماهنگی و نظارت بر آموزش اخلاق پزشکی در دانشگاه و هماهنگی با کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی را از وظایف کمیته های دانشگاهی برشمرد و ابراز امیدواری کرد: با تشکیل این کمیته ها در دانشگاههای علوم پزشکی کشور، رعایت الزامات اخلاقی و علمی در آموزش علوم پزشکی که یکی از ضرورت‌های نظام آموزش پزشکی کشور است بیش از پیش تحقق یابد و شاهد ارتقای اخلاق حرفه ای در بین دانشجویان و دانش آموختگان علوم پزشکی کشور باشیم. 

www.qumpress.ir

۱۲ تیر ۱۳۹۶ ۱۲:۱۹
www.qumpress.ir |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید